Vláda - kúri, svieti, podpisuje zmluvy a rozdáva...svojim

Autor: Marián Viskupič | 20.1.2020 o 10:26 | (upravené 20.1.2020 o 16:01) Karma článku: 3,86 | Prečítané:  1430x

     Možno sa nám zdá, že sa Slovensko trochu očisťuje od nánosov špiny. Niekoľko stoličiek sa zatriaslo, niektoré aj spadli. Sledujeme súd s Marianom Kočnerom, vyzerá že zmenkový podvod mu nevyjde.

Prebieha súd s vrahmi Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Premiér presviedča, že polícia má voľné ruky...

    Je to však len zdanie. Zdanie, ktorým si chce „nový“ Smer a „zodpovedná zmena“ predĺžiť svoju životnosť a ochrániť systém, ktorý vybudovali. Nie, nechcem opakovať všetky notoricky známe kauzy vlád Smeru. Len jedna za všetky – mýtny tender...stovky miliónov eur skončili mimo našich ciest a bohužiaľ aj mimo verejných financií.

     Zdalo by sa, že raz stačilo? Ale nie. Už sa chystá Mýtny tender 2.0...v rovnakej réžii. Čo na tom,  že je 40 dní do volieb.

   Každá slušná vláda vo vyspelej krajine pár dní pred voľbami kúri, svieti a ukazuje, čo za svoje funkčné obdobie urobila.

Miliónové stimuly

   Čo sa však deje u nás? Vláda kúri, svieti, prezentuje opozíciu v divných videách a...podpisuje zmluvy a rozdáva investičné stimuly:

  • Dcéra nemeckej firmy Kamax dostane 5 miliónov eur na novú skrutkáreň v Bardejove.
  • Oerlikon Balzers Coating Slovakia, patriacu k švajčiarskemu Oerlikonu, podporila vláda 3,2 milióna eur na rozšírenie výroby vo Veľkej Ide pri Košiciach.
  • V + S Welding s českými majiteľmi dostane 1,1 milióna eur na výrobu bankomatových skríň a poľnohospodárskych komponentov na bývalom družstve v obci Tarnov v okrese Bardejov.
  • Sladovňa Michalovce získa daňovú úľavu 550-tisíc eur na rozšírenie výroby sladu v Michalovciach. V tomto prípade ide o vytvorenie piatich nových pracovných miest.
  • Košická pobočka nórskej IT firmy Visma Labs na jej centrum v Košiciach dostane 3,8 milióna.

Všetky tieto stimuly sú z časti hotové peniaze a z časti daňové úľavy. Všetko plnenie je však na budúcej vláde. Najproblematickejšie je poskytnutie stimulov pre Visma Labs...Prečo IT firma? Prečo v Košiciach, kde je aj tak nedostatok IT špecialistov? Ako k tomu prídu iné firmy? S rovnako dobrými produktami, ale bez potrebných známostí?

     Investičné stimuly krivia podnikateľské prostredie a spotrebúvajú verejné financie. Nespravodlivé sú už len tým, že nikdy ich nedostanú všetci. Zároveň sú jasným podhubím na možnú korupciu.   

Ponúkame riešenie

    Riešenie je presne opačné – štát musí vytvárať priaznivé podnikateľské prostredie s porovnateľnými podmienkami pre všetkých.

My v SaS zrušíme poskytovanie investičných stimulov súkromným firmám, pretože sú nespravodlivé voči tým, ktorí ich nedostanú. Výnimku si vieme predstaviť len v prípade veľkých investícií v chudobných (najmenej rozvinutých) okresoch. Chceme Slovensko, kde sa oplatí pracovať, podnikať a žiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Termíny na očkovanie ostávajú, nemocnice ich nemôžu zaplniť

Nemocnice navrhujú, aby sa náhradníci prihlasovali cez portál korona.gov.

Dobré ráno

Dobré ráno: V Rusku sa zdvihla protestná vlna. Má sa Kremeľ báť?

V sobotu sa chystajú ďalšie protesty.


Už ste čítali?