Mimoriadna správa - unikol program strany Smer

Autor: Marián Viskupič | 13.1.2020 o 11:42 | Karma článku: 10,09 | Prečítané:  4404x

      Ku sobotnému programovému kongresu SaS, kde sme predstavili náš volebný program „Návod na lepšie Slovensko“, nám strana Smer opäť venovala video. Také hymnické – so základnou DNA strany SMER– strašiť, klamať a zavádzať.

    Zamýšľam sa, čo by tak „Zodpovedná zmena“ v podaní strany Smer mohla znamenať. Videá a ani ďalšia masívna reklama, odpoveď nedávajú. Možno sa nájde odpoveď v uniknutom programe. Porovnajme program SaS a Smer v oblasti verejných financií.

     Aká je aktuálna situácia po 8 rokoch kontinuálneho vládnutia strany Smer?

STAGNÁCIA

 • Slovensko po vstupe do EÚ už dlhé roky nerobí žiadne zásadné a potrebné reformy. Práve naopak, v niektorých oblastiach sa zrušili už urobené reformy.
 • Rozbitie stability dôchodkového systému (zavedenie dôchodkového stropu, zlé nastavenie minimálneho dôchodku, faktická likvidácia zmyslu II. piliera) vytvorilo obrovskú dieru v budúcich rozpočtoch.
 • Vysoké náklady, zúfalo nízka efektívnosť a každoročne sa zvyšujúca zamestnanosť našej verejnej správy.
 • Vláda v tomto volebnom období premrhala mimoriadne dobrú šancu na konsolidáciu, lebo nevyužila dobré časy, ktoré nastali vďaka nasledujúcim skutočnostiam:
  • V EÚ prebieha kvantitatívne uvoľňovanie čiže „tlačenie peňazí“ (QE), ktoré dalo politikom čas na to, aby prišli s reformnými nápadmi na to, ako znížiť deficit. Od začiatku QE tak slovenské vládne úrokové výdavky klesli o 0,7% HDP, napriek tomu, že dlh rástol.
  • V celej Európe vrátane Slovenska pokrízový rast v neinflačnom prostredí vyprodukoval historicky vysokú zamestnanosť, ktorá hlavne v rokoch 2017 a 2018 znamenala pre štát mimoriadne vysoké nadpríjmy z daní a odvodov v stovkách miliónov ročne.
  • Verejné financie zatiaľ zásadne nečelia dôsledkom starnutia obyvateľstva.Získavame milióny eur za tranzit plynu.
 • Základnou ekonomickou istotou je cyklický vývoj ekonomiky – ekonomika má aktuálne za sebou vrchol cyklu a v ďalšom období nás čaká zostupná fáza  so všetkými problémami, ktoré prináša.
 • Vláda dlhodobo nebola ochotná zaviesť zákonom o rozpočtovej zodpovednosti  vyžadované limity verejných výdavkov. Pričom práve tieto limity by dokázali udržať výdavky pod kontrolou a neprejesť tak mimoriadne nadpríjmy. Výdavkové limity by zabezpečili prebytok rozpočtu v najlepších rokoch, teda vytváranie rezervy pre ťažšie časy.

PLYTVANIE

 • Ministerstvá dlhodobo ignorujú a neplnia odporúčania Útvaru hodnota za peniaze. Z celkových úsporných opatrení v objeme 765 mil. eur sa v minulých rokoch naplnilo len 118 mil. eur a zároveň nové opatrenia zhoršili efektivitu o dodatočných 138 mil. eur. Hospodárnosť využívania verejných zdrojov je veľmi nízka.
 • Posledné čísla Útvaru hodnoty za peniaze hovoria, že v našich verejných financiách je celkový potenciál zníženia plytvania o 2 mld. eur, z toho 809 mil. eur sa dá implementovať do jedného roka.
 • Bezbrehé a neodôvodnené poskytovanie subvencií a investičných stimulov súkromným firmám.
 • Nezvládnuté verejné obstarávania z pohľadu efektívnosti. Situáciu ešte výrazne zhoršuje aj všadeprítomná korupcia.
 • DPH podvody spôsobujú stále veľkú daňovú medzeru (SR 23 %, posledné známe údaje za rok 2017) oproti porovnateľným ekonomikám (Česko 12 %, Maďarsko 14 %, Poľsko 12 % ). Ak by sme vyberali DPH ako ostatné krajiny V3, výber DPH by bol vyšší o vyše 1 mld. eur.
 • Miliónové výdavky na eurofondové projekty, ktoré kvôli korekciám neboli preplatené z EÚ a museli byť hradené zo štátneho rozpočtu.

ZADLŽOVANIE

Napriek dobrým časom v ekonomike a vysokým neočakávaným príjmom od pracujúcich bolo Slovensko po celý čas v prvom sankčnom pásme dlhovej brzdy. Agentúra Moody’s tak zrušila Slovensku pozitívny ratingový výhľad a zamedzila nám tak dobehnúť rating ČR. Apetít vlády míňať bol tak silný, že hravo prekonal všetky dobré správy, ktoré prinášala rozbehnutá ekonomika. Zlé hospodárenie vlády naplno vynikne v porovnaní s hospodárením iných krajín eurozóny. Vláda v roku 2019 zasadila smrteľnú ranu pre stabilitu nášho dôchodkového systému (zastropovaním veku odchodu do dôchodku a zlým nastavením minimálneho dôchodku). Od začiatku vládnutia tejto vlády sú budúce záväzky pre naše verejné financie viac ako štvornásobné - neudržateľných 464 % HDP (zo 101 mld. eur v roku 2016 na 439 mld. eur v poslednom vyčíslenom roku 2019). Takmer 300 000 eur na štvorčlennú rodinu.

Takto „zazmluvnená“ budúcnosť je neufinancovateľná. Táto vláda pred blížiacimi sa horšími časmi v ekonomike zanecháva novej vláde verejné financie v rozvrate. Ešte aj Grécko vedelo hospodáriť úspornejšie v posledných 3 rokoch.

Riešenia SaS:

 1. Zabezpečíme, aby analytici z Útvaru hodnoty za peniaze mali prístup k dátam od jednotlivých rezortov a mohli dôsledne kontrolovať efektívnosť verejných financií.
 2. Rozdelenie zdrojov do rozpočtových kapitol bude musieť reflektovať výsledky analýz Útvaru hodnoty za peniaze. Po rezortoch budeme vyžadovať zhodnotiť výdavky bez zmeny politík (NPC), zo zahrnutými legislatívnymi zmenami na ďalšie obdobie (PC), a opatreniami Hodnoty za peniaze, jednak hodnotové opatrenia, ktoré majú prinášať v budúcnosti hodnotu, a jednak úsporné opatrenia.
 3. Zavedieme benchmarking výsledkov verejného obstarávania v zmysle hodnota za peniaze.
 4. Zavedieme zákonné výdavkové limity (stropy), čím zabránime flagrantnému porušovaniu dlhovej brzdy. Výdavkové limity sú posilnenie záväznosti rozpočtovania na strednodobom horizonte. Ich implementácia má potenciál lepšie ukotviť finančnú disciplínu a zvýšiť proticyklickosť fiškálnej politiky. Zefektívnia využitie verejných výdavkov, uľahčia prioritizáciu naprieč verejnými politikami a zastrešia projekt hodnoty za peniaze. Výdavkové limity dosiahnu stabilitu verejných financií menej bolestivým spôsobom tak, že v dobrých časoch nedovolia nadmerné rozhadzovanie. 
 5. Budeme bojovať proti podvodom na DPH – implementujeme model prenesenej daňovej povinnosti (reversed charge ). Silný mandát a zodpovednosť prezidenta Finančnej správy a lepšie motivovaní referenti (napr. percentom zo “zachránených” daní).
 6. Zlepšíme prípravu návrhu štátneho rozpočtu. MF SR bude musieť do 20. 9. bežného roka zverejniť a dať v dispozícii návrh rozpočtu Rade pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá zverejní do 2 týždňov celkový objem rizík. V prípade odchýlky väčšej ako 0,3 % HDP bude povinne zvolané mimoriadne zasadnutie vlády. Vláda bude musieť verejne odôvodniť, prečo nesúhlasí s RRZ. Až potom bude môcť byť rozpočet posunutý do parlamentu na prerokovanie a schválenie.
 7. Nebudeme zvyšovať celkové daňové zaťaženie. Rozumným spôsobom a na základe analýz však pripúšťame zmenu daňového mixu  smerom k majetkovým, spotrebným a ekologickým daniam a menej zaťažíme aktivitu.
 8. Zvýšime transparentnosť. Rozšírime okruh povinných osôb  na všetky spoločnosti, kde má štát podiel na základnom imaní 20 % a viac  a odstránime pochybnosti o tom, kto je povinná osoba.
 9. Zvýšime efektívnosť verejnej správy pomocou merania a zverejňovania „KPI“, kľúčových ukazovateľov výkonu .
 10. Zrušíme poskytovanie investičných stimulov súkromným firmám, pretože sú nespravodlivé voči tým, ktorí ich nedostanú. Výnimku si vieme predstaviť len v prípade veľkých investícií a v chudobných (najmenej rozvinutých) okresoch .
 11. Prehodnotíme populistické kroky vlády a nahradíme ich skutočnými riešeniami. Vlaky zadarmo nahradíme obrovskými 80 % zľavami s platnosťou i na autobusy. Obedy zadarmo nahradíme zvýšeným daňovým bonusom na dieťa v rovnakej sume a pod.
 12. Začneme poctivú celospoločenskú diskusiu a informovanosť o aktuálnom neudržateľnom nastavení dôchodkového systému. Po schválení stropu dôchodkového veku  je potrebné zaoberať sa úpravou jeho parametrov, aby hospodárenie dôchodkového systému neohrozovalo udržateľnosť verejných financií. Následne zvýšime stabilitu dôchodkového systému, aby sa ľudia mohli spoľahnúť na štát, že im dôchodky v budúcnosti aj vyplatí.
 13. Vyššie daňové výnosy než plánované  budeme vracať do ekonomiky formou zníženia alebo rušenia daní.

A čo ten uniknutý program a porovnanie? Tlačové oddelenie strany Smer práve potvrdilo, že tá prázdna A4 je skutočne program v oblasti verejných financií :)

Som Marián Viskupič a kandidujem za SaS s číslom 13. Chcem, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?