Toto ste o slovenskom zlate zrejme nevedeli

Autor: Marián Viskupič | 13.12.2019 o 8:44 | Karma článku: 10,12 | Prečítané:  21825x

Parlament je zasa raz na smiech. Odborníci, ale aj bežní ľudia so zdravým rozumom, si ťukajú na čelo. Za "zlatý" kabaret, čo predviedla koalícia na mimoriadnej 56. schôdzi sa hanbím aj ja...opozičný poslanec.

     Strana Smer požiadala o zvolanie mimoriadnej schôdze k návratu investičného zlata naspäť na Slovensko. Slovensko vlastní 31,69 t zlata vo fyzickej forme v aktuálnej hodnote cca 1,3mld€. Národná banka Slovenska (NBS) ho má uložené v trezoroch Bank of England v Londýne. Toľko aktuálne fakty. Už menej sa vie, že československé a neskôr slovenské zlato je v Anglicku uložené dlhé desaťročia. Posledné prevozy zlata do Londýna realizovala NBS v rokoch 1998 a 2000.

     Ale Robert Fico si zrazu zmyslel, že je to absolútne urgentná téma, dokonca na mimoriadnu schôdzu.  Až tak urgentná, že netreba názory odborníkov, ani analýzu aktuálneho i možného nového stavu samotnou NBS. Diskusia o slovenskom investičnom zlate môže byť relevantná, ale jednoznačne  odborná téma, vyžadujúca dlhodobú odbornú diskusiu. O Brexite, o mieste umiestnenia, o možnostiach a formách obchodovania, ale aj o samotnej úlohe zlata v dnešnej menovej politike. 

     Z Londýna, aj celkovo z Európy by sme skôr potrebovali stiahnuť desaťtisíce šikovných Sloveniek a Slovákov. Oni sú skutočné zlato, ktoré našej krajine urgentne chýba. Chýbajú svojim starnúcim rodičom a chýbajú aj našej ekonomike.

    Zvolanie mimoriadnej schôdze spadalo do schémy odpútania pozornosti od tém nepríjemných strane Smer – od Kočnerovej threemy, od vyradenia vyše 60 opozičných návrhov zákonov z rokovania NRSR, od prijatého rozpočtu s klamlivými číslami, od stiahnutej stratifikácie nemocníc či kauzy bývalého smeráckeho ministra financií Počiatka - neoprávneného vyplatenia financií cyperskej firme Lemikon v kauze Tipos.

     Ale naspäť k politike. Stranou Smer navrhnuté uznesenie je jasným príkladom, ako politika vyhráva nad odbornosťou. Predkladané uznesenie je neodborne napísané. Odôvodnenie materiálu je úbohé. Chýbajú akékoľvek relevantné odborné podklady. NBS sa nikto ani len nespýtal. V deň schôdze sa na výbore prijalo odporučenie, že by mohol guvernér prísť do pléna povedať svoj názor. V deň konania schôdze!!! Kocúrkovo. Takto koalícia ukazuje občanom, ako „odborne“ sa v NRSR prijímajú uznesenia a zákony. Smejú sa nám všetci, takto nekompetentne nemôže o dôležitých veciach rozhodovať ani najmenšia súkromná firma – lebo by v konkurenčnom prostredí neprežila. Ale aktuálny slovenský parlament môže, lebo hrdo a národne...zdravý rozum dostal dovolenku.

     Samotný priebeh schôdze bol úplný kabaret. Vládna koalícia odmietla náš procedurálny návrh na odloženie schôdze, tak aby mohol vystúpiť guvernér NBS. V rozprave nikto z predkladateľov a ani z koalície nevystúpil – takéto niečo sa asi stalo prvýkrát v histórii.

     Pre zaujímavosť zacitujem z návrhu uznesenia...“NRSR vníma riziká spojené s predpokladanou finančnou krízou“. Riziká spojené s finančnou krízou by mal vnímať v prvom rade štátny rozpočet. V ňom však podobnú formuláciu nenájdeme...tam sa hovorí o nižšom ale stabilnom raste ekonomiky.

    Finále kabaretu boli 4 pokusy hlasovania o prijatí uznesenia a 4x výsledok neuznášaniaschopná NRSR. Schôdza bola ukončená a hlasovanie sa presunulo na najbližšiu riadnu schôdzu NRSR. Čo je ďalší paradox toho večera – koalícia už ďalšiu schôdzu neplánovala.

     Nie je normálne absolútne bez odbornej diskusie prijímať takého uznesenia. Schôdze ako bola táto, sú dôvodom prečo ľudia strácajú vieru v rozumnú politiku a rozumných politikov. Dôvodom prečo nejdú voliť, alebo z protestu odovzdajú hlasy extrému.

    Áno, mohol by som sa tešiť z fiaska, ktoré si vyrobila a aj zjedla strana Smer. Mohol by som sa pousmiať, čím asi zapil Robert Fico ďalšiu prehratú bitku. Namiesto toho sa aj ja, opozičný poslanec hanbím a cítim sa trápne. Kam až dokázal aktuálny parlament klesnúť a čo vlastne ukazujeme národu. Parlamentní koaliční kolegovia, viete že častokrát je medzi ľuďmi označenie našej profesie skôr synonymum nadávky, ako slovo vzbudzujúce úctu?

     Môžeme si za to sami...  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Prvé dni po pôrode ovplyvnia celý život, aj tak delíme matky od detí

V roku 2018 sa na Slovensku narodilo predčasne štyritisíc detí.


Už ste čítali?