Minister financií Ladislav Kamenický blufuje

Autor: Marián Viskupič | 4.11.2019 o 11:22 | (upravené 5.11.2019 o 10:50) Karma článku: 2,96 | Prečítané:  1276x

    Rozpočet verejných financií sa tento rok vyvíja veľmi zle. Konečne to koncom leta priznal aj minister financií. Namiesto jeho ráznej reakcie, nasledovala vágna výzva pre jednotlivé rezorty:

„Ministerstvá, ktoré majú nejaké výdavky, ktoré by nemuseli minúť tento rok, je na nich to zvážiť. Budeme priebežne sledovať, ako sa budú vyvíjať rozpočty jednotlivých kapitol,“. Niet sa čo čudovať, že o pár týždňov neskôr minister financií úprimne priznal: „Dodnes som od nich nedostal žiadne informácie, ako idú šetriť prostriedky,“.

   19.9.2019 bola zverejnená aktuálna makroekonomická prognóza Inštitútu finančnej politiky pri MF SR. Prognóza hovorí o výraznom spomalení slovenského hospodárstva. Minister v reakcii jasne povedal: "Chceli by sme ušetriť v rozpočtoch jednotlivých kapitol sumu 200 miliónov eur. Chcem osloviť mojich zamestnancov na sekcii rozpočtu, aby sa skontaktovali s ministerstvami, aby hľadali priestor tam, kde to najmenej bolí.“

   Aký je výsledok? Prešiel ďalší mesiac a októbrový Monitoring plnenia rozpočtu 2019 (Rozpočtový semafor) Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) uvádza, že sa odhad rizík pre saldo verejnej správy zvýšil o ďalších 56mil €. Oproti tohtoročnému plánu – nulový deficit, vláde chýba 1,195mld €. Teda žiadny posun správnym smerom, žiadne zlepšenie hospodárenia o proklamovaných 200mil €. RRZ sucho konštatuje, že „Úsporné opatrenia MF SR vo výške 214 mil. eur sú zohľadnené v odhade (vo výdavkoch ŠR, najmä v tovaroch a službách a investíciách), ich výška nepostačuje na zásadnejšie zníženie rizík pre deficit“.

   Vidíme len ďalšie potvrdenie faktu, že minister financií svoju úlohu nezvláda a sledujeme rozpad verejných financií v priamom prenose. A čo je najhoršie, doteraz situácia nie je spôsobená spomaľovaním ekonomiky, rozpočtované príjmy sa plnia. Výdavky však rastú závratným tempom a minister nemá schopnosti s tým niečo urobiť. Má však osobnú zodpovednosť. Napríklad za to, že zrejme na jeho popud dokonca koalícia bezprecedentne 2x zablokovala pokus opozície o zvolanie schôdze Výboru NR SR pre financie a rozpočet, kde sme sa chceli pýtať a čakali sme vysvetlenia k tohtoročnému vývoju a tiež k návrhu rozpočtu 2020.

    Strana Sloboda a Solidarita vyzýva pána ministra, aby vo zvyšnom čase do konca roka urobil maximum pre zníženie hroziaceho deficitu a odvrátil Slovensko od gréckej cesty.

    Na porovnanie, Česká republika mala posledný deficitný rozpočet v roku 2015 (-0,6% HDP) odvtedy má už 3 roky prebytkový rozpočet. Rovnako ako Bulharsko, Dánsko, Holandsko, Malta, Litva ale aj Grécko. Áno, aj Grécko hospodári posledné 3 roky podstatne lepšie ako Slovensko (viď graf). Potom máme aj krajiny, kde dlhodobo hospodária s prebytkom – Nemecko, Luxembursko, Švédsko.

 

    Je toho však viac, čo ministrovi financií vyčítame. Veľmi vážna vec je, že sa klamalo číslami pre Eurostat. Konštatovanie Eurostatu je jasné, Slovensko podhodnotilo výdavky v sume 214mil €. Podľa Eurostatu dosiahol deficit rozpočtu verejnej správy v roku 2018 hodnotu 1,06% HDP oproti vládou uvádzanému deficitu 0,7% HDP. Toto nie je zanedbateľná zmena! Znamená, že vládou prezentované vymanenie sa z 1. sankčného pásma nie je pravda. Hrubý dlh verejných financií ku 31.12.2018 je 49,4% a stále zostáva v prvom sankčnom pásme (verejný dlh vyšší ako 49% HDP). Bývalý minister Peter Kažimír pred svojim odchodom informoval, že odchádza z postu, keď Slovensko už neporušuje dlhovú brzdu a s vyhliadkou vyrovnaného rozpočtu. Teraz to už máme na papieri, že informoval klamlivo - táto vláda, po celý čas a nepretržite porušuje sankčné pásmo dlhovej brzdy.    

    Samostatnou kapitolou je zverejnený návrh rozpočtu 2020 – minister do NRSR predložil neakceptovateľný, nehodnoverný a viacnásobne chybný návrh rozpočtu. Ak by sme ho mali hodnotiť pár slovami – rozpočet je ako miestenka na grécku cestu. V žiadnom prípade nepripravuje Slovensko na horšie časy. Počíta s príjmami, ktoré ešte nie sú parlamentom schválené. Naopak v parlamente si vládna koalícia schválila kopu predvolebných balíčkov, s ktorými však predložený návrh nepočíta. Prezentovaný deficit 0,5% HDP vzbudzuje u odborníkov úsmev. Samotná NBS vo svojich prognózach predpokladá takmer trojnásobný deficit, blížiaci sa ku 1,5% HDP.

    Ekonomika má za sebou vrchol a vstúpila do zostupnej fázy. Slušný hospodár v dobrých časoch pripravuje krajinu na ťažšie časy. Pretože tak ako sa v časoch hojnosti kumulujú priaznivé efekty, rovnako sa v časoch biedy násobia negatíva. Napríklad menší rast príjmov od zamestnaných spravidla sprevádzajú zvýšené náklady na nezamestnanosť. Hlavný problém je, že ani Ficove vlády a ani pán Pellegrini svojim systémom po nás potopa, nás na horšie časy nepripravovali a nepripravujú. Vládna koalícia dokázala, že nevie hospodáriť rozumne a udržateľne. 

    Dovolím si povedať, že rozpočtové provizórium by bolo pre Slovensko lepšou správou ako prijatie predloženého rozpočtu 2020. Slovensko si nezaslúži úplne nečinného ministra financií.

    Záverom len rýchly pohľad do koaličnej zmluvy. Vládna koalícia si sama dala za cieľ dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu do roku 2020 a dodržiavanie rozpočtovej disciplíny. V tomto bode koaličnej zmluvy tragicky zlyhali. Reálne konsolidačné úsilie vlády skončilo v roku 2017. Odvtedy deficit znovu stúpa, hoci posledné 3 roky ekonomika zažívala najlepšie časy od krízy (tzv. produkčná medzera bola najvyššia). Koalícia prejedla časy hojnosti a dnes už len dúfa, že ten domček z karát ešte do volieb vydrží a padne až na budúcu vládu.

    Aj napriek dvojnásobnému zablokovaniu schôdze Výboru NR SR pre financie a rozpočet sa snažíme o opätovné zvolanie. Najlepšie riešenie by bolo, ak by vláda svoj návrh rozpočtu z NR SR stiahla a prepracovala ho.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?