Aká je hodnota dvoch slov.

Autor: Marián Viskupič | 11.9.2019 o 14:19 | Karma článku: 2,49 | Prečítané:  1052x

Po rokovaní zaslať "jeden výtlačok". Dve krátke slová v jednom zákone. Banálna povinnosť. Mávneme rukou. Žijeme svoje životy. Chodíme do práce, venujeme sa svojim záľubám. Politika nás nezaujíma. Nevnímame závan motýlích krídiel. 

     Niekedy je skutočnú veľkosť vplyvu politiky na naše životy najlepšie uvedomíme na tom najmenšom a napohľad úplne nepodstatnom príklade:

Aktuálne znenie zákona 302/2001 Z.z o samospráve vyšších územných celkov (zákon o samosprávnych krajoch).

§8 článok 11 znie:

(11) Samosprávny kraj zasiela bezodkladne a bezodplatne jeden výtlačok nariadenia každej obci na svojom území. Obec zabezpečí, aby nariadenie bolo prístupné každému, kto o to prejaví záujem.

Povedzme si pár faktov a vypočítajme slovnú úlohu. Presne takú, aké sme nemali radi na hodinách matematiky:

Na Slovenku máme 8 samosprávnych krajov a 2927 obcí (vrátane mestských častí Bratislavy a Košíc). V každom kraji je priemerne 6 zastupiteľstiev v roku. Na jednom zastupiteľstve sú prijaté 3 všeobecne záväzné nariadenia, nech má jedno nariadenie 20 strán. Koľko hárkov papiera spotrebujeme? A koľko bude zásielok? 

3x20x6x8 - teda za jeden rok sa prijme v samosprávnych krajoch 2880 strán všeobecne záväzných nariadení. To nie je veľa...pokiaľ ich teda nemusíte poslať do 2927 obcí (každý kraj posiela len do svojich obcí). Je potrebné vytlačiť 1 053 720 papierov. to je 2108 balíkov papiera, čo je cca 6 324€, plus nejaký toner, spolu cca 7 000€.

Tieto papiere musia byť zabalené do 17 562 zásielok, plus rovnaký počet obálok, poštových známok a približne 1 152 človekohodín práce. Hrubým odhadom cca 60 000€  

Ročná úspora nákladov je cca 67 000€ a celkovo 267 000€ počas jedného funkčného obdobia. Nahradenie troch slov "bezodplatne jeden výtlačok" dvoma slovami "elektronickou poštou" ušetrí daňovým poplatníkom štvrť milióna eur. V porovnaní s celkovými výdavkami štátu a samospráv sa jedná o kvapku v mori. Ale koľko je podobných povinností v rôznych zákonoch? Neskladá sa more z kvapiek?

Koľkokrát stačí zmeniť pár slov, odstrániť povinnosť, zjednodušiť proces. Dnes každý štátom riadený digitalizačný proces začína veľkým obstarávaním.. .aspoň so siedmymi nulami... a často sú výsledkom síce elektronické, ale neraz ešte komplikovanejšie procesy.

Prejsť naše zákony filtrom zjednodušenia povinností by mohlo priniesť výrazné úspory verejných financií pri minimálnych nákladoch.

PS: Spomínaný návrh na zmenu zákona predložili na aktuálnu schôdzu NRSR poslanci za SaS.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Lunapark alebo národná pýcha? Vysoké Tatry stoja na rázcestí

Udalosti na Štrbskom Plese sú varovaním.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dovolenkárov bude vláda sledovať cez mobil

Do zoznamu menej rizikových krajín pribudne Británia.


Už ste čítali?