reklama

Hodnota za peniaze po slovensky, alebo ako opravujeme cesty

Cesta III/1279 Šúrovce–Zavar. Jej oprava bola predmetom predvolebných sľubov pred 8 aj 4 rokmi. Roky sa nič nedialo, ale „zvolebnieva sa“. Vyzerá to na splnený predvolebný sľub a zvýšenie kvality života občanov. Zdanie však klame.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Uvedená cesta je už roky v havarijnom stave. Je to stará, úzka a veľmi nebezpečná cesta. Stalo sa už na nej veľa dopravných nehôd, pri ktorých vyhasli aj ľudské životy. Nebola stavaná na dnešné zaťaženia a intenzitu dopravy. 

Rekonštrukcia a doplnenie o cyklochodník bola predmetom predvolebných sľubov pred 8 i 4 rokmi. Občania dotknutých obcí dokonca v minulosti spisovali petíciu. Dlhé roky sa nič nedialo, ale zvolebnieva sa... prebehlo verejné obstarávanie a konečne sa začalo s opravou – potiaľto je všetko ako má byť, vyzerá to na splnený predvolebný sľub a zvýšenie kvality života občanov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podstatne horšia je realita samotnej realizácie opravy. Opravená cesta bude dokonale spĺňať hlavný a najdôležitejší parameter - bude dokončená pred voľbami a bude sa tváriť opravená.

Po uvedenej ceste jazdím roky a teraz pozorne sledujem postup rekonštrukcie. Nie som odborník na stavby a opravy ciest, avšak i laickým pohľadom a sedliackym rozumom je vidno, že po dvoch rokoch bude cesta pravdepodobne v rovnako zlom stave ako bola pred realizáciou aktuálnej opravy.

Občania Šúroviec a Zavara snívali o takomto stave po oprave cesty. Dlhé roky sa rozprávalo o realizácii cyklo-chodníka (záber je zo Zlínskeho kraja na Morave):

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

Takto vyzerajú kvalitne spevnené okraje cesty, dôležité sú špeciálne pri úzkych a vyvýšených cestách – krajnica je spevnená lomovým kameňom, prípadne s vrchnou vrstvou kameniva spevnenou recyklovaným asfaltom. Rigol na odtok vody je príjemným vylepšením výrazne zvyšujúcim životnosť:

Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

Aká je realita opravy? Posúďte sami. Už celkový pohľad na opravovanú cestu niečo naznačuje. Pôvodný asfaltový koberec bol vyfrézovaný do rôznych úrovní podkladu. Tenké zvyšky pôvodných vrstiev v žiadnom prípade nie sú vhodným a trvácnym podkladom pre nový živičný povrch vozovky. O dokonalom odstránení prachových častíc z okraja vozovky pred pokládkou je možné pochybovať. Rovinatosť už položeného nového asfaltového koberca tiež nie je v poriadku:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

Okraje cesty sú „spevňované“ odpadovou hlušinovo-pieskovou zeminou:

Obrázok blogu

Odolnosť takéhoto riešenia proti vode (po jedinom silnejšom daždi) je vidieť tu:

Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)
Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

Únosnosť takto vytvorenej krajnice je minimálna. Pri krízovej situácii, keď sa nákladné vozidlo prípadne autobus dostane mimo vozovky, hrozí jeho prevrátenie. 

Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

V najhorších okrajových častiach cesty (bohužiaľ len v miestach, kde sa okraje cesty najviac odtŕhali) bola cesta vyfrézovaná do podkladu a bola spevnená nasypaním betónu. Áno, na podklady ciest sa používa chudobný betón, ale toto sú už len povalcované kamene (cement bol z väčšej časti vyplavený pri príliš silnom polievaní pri schnutí)...kvalita prevedenia je veľmi zlá. O (ne)odolnosti voči mrazu a súdržnosti takto opraveného podložia cesty najlepšie povie čas:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

Nasledujúca fotografia ukazuje rozhranie odfrézovaného okraja vozovky a časti kde bola odstránená iba vrchná časť. Problematické bude i odstránenie nesúdržného materiálu pred pokládkou asfaltového koberca. Pokládka nového asfaltového povrchu na takto odlišné podklady nemôže mať dlhú životnosť. Skôr je to základný kameň budúcich problémov.

Obrázok blogu
(zdroj: Marián Viskupič)

Aký je záver? Všetky spomínané nedostatky (i ďalšie kvôli rozsahu nespomenuté) na pár mesiacov prekryje nový živicový povrch vozovky. Nespevnená krajnica zasypaná zeminou tiež na chvíľu (do prvého silnejšieho dažďa) bude vyzerať pekne. Vedenie župy môže ohlásiť splnenie predvolebného sľubu, fotografia opravenej cesty sa bude dobre vynímať v predvolebných materiáloch.

Financie boli minuté avšak väčšina problémov zostala:

  • Nevybudoval sa veľmi potrebný cyklochodník, ktorý by výrazne zvýšil bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky

  • Rozšírenie cesty je iba symbolické a stále budú vznikať nebezpečné kolízne situácie vozidiel s chodcami a cyklistami

  • Krajnica je stále veľmi nebezpečná

  • Veľmi nekvalitná realizácia opráv vytvorí v krátkom čase nové problémy.

Je mi ľúto ďalšej premárnenej šance. Keď vidím ako každým rokom a každou opravou rastie kvalita regionálnych ciest napríklad už v spomínaných moravských krajoch...je mi proste smutno.

My máme hodnotu za peniaze po slovensky :(

Marián Viskupič

Marián Viskupič

Bloger 
  • Počet článkov:  60
  •  | 
  • Páči sa:  465x

Radšej pracujem, ako rozprávam. Pri riešení problémov preferujem jednoduché riešenia, jasné a zrozumiteľné pre všetkých.Pre úplnosť: som zakladajúci člen strany SaS, Trnavský krajský predseda, župný poslanec v TTSK a poslanec NR SR, predseda Výboru pre financie a rozpočet. Ale tiež milujúci manžel a otec 2 detí. Práve im sa chcem raz pozrieť do očí a povedať, že som urobil maximum, aby sa na Slovensku oplatilo pracovať a žiť. U Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu