Hodnota za peniaze po slovensky, alebo ako opravujeme cesty

Autor: Marián Viskupič | 5.8.2017 o 9:41 | (upravené 5.8.2017 o 9:48) Karma článku: 11,52 | Prečítané:  9423x

Cesta III/1279 Šúrovce–Zavar. Jej oprava bola predmetom predvolebných sľubov pred 8 aj 4 rokmi. Roky sa nič nedialo, ale „zvolebnieva sa“. Vyzerá to na splnený predvolebný sľub a zvýšenie kvality života občanov. Zdanie však klame.

Uvedená cesta je už roky v havarijnom stave. Je to stará, úzka a veľmi nebezpečná cesta. Stalo sa už na nej veľa dopravných nehôd, pri ktorých vyhasli aj ľudské životy. Nebola stavaná na dnešné zaťaženia a intenzitu dopravy. 

Rekonštrukcia a doplnenie o cyklochodník bola predmetom predvolebných sľubov pred 8 i 4 rokmi. Občania dotknutých obcí dokonca v minulosti spisovali petíciu. Dlhé roky sa nič nedialo, ale zvolebnieva sa... prebehlo verejné obstarávanie a konečne sa začalo s opravou – potiaľto je všetko ako má byť, vyzerá to na splnený predvolebný sľub a zvýšenie kvality života občanov.

Podstatne horšia je realita samotnej realizácie opravy. Opravená cesta bude dokonale spĺňať hlavný a najdôležitejší parameter - bude dokončená pred voľbami a bude sa tváriť opravená.

Po uvedenej ceste jazdím roky a teraz pozorne sledujem postup rekonštrukcie. Nie som odborník na stavby a opravy ciest, avšak i laickým pohľadom a sedliackym rozumom je vidno, že po dvoch rokoch bude cesta pravdepodobne v rovnako zlom stave ako bola pred realizáciou aktuálnej opravy.

Občania Šúroviec a Zavara snívali o takomto stave po oprave cesty. Dlhé roky sa rozprávalo o realizácii cyklo-chodníka (záber je zo Zlínskeho kraja na Morave):

Takto vyzerajú kvalitne spevnené okraje cesty, dôležité sú špeciálne pri úzkych a  vyvýšených cestách – krajnica je spevnená lomovým kameňom, prípadne s vrchnou vrstvou kameniva spevnenou recyklovaným asfaltom. Rigol na odtok vody je príjemným vylepšením výrazne zvyšujúcim životnosť:

Aká je realita opravy? Posúďte sami. Už celkový pohľad na opravovanú  cestu niečo naznačuje. Pôvodný asfaltový koberec bol vyfrézovaný do rôznych úrovní podkladu. Tenké zvyšky pôvodných vrstiev v žiadnom prípade nie sú vhodným a trvácnym podkladom pre nový živičný povrch vozovky. O dokonalom odstránení prachových častíc z okraja vozovky pred pokládkou je možné pochybovať. Rovinatosť už položeného nového asfaltového koberca tiež nie je v poriadku:

Okraje cesty sú „spevňované“ odpadovou hlušinovo-pieskovou zeminou:

Odolnosť takéhoto riešenia proti vode (po jedinom silnejšom daždi) je vidieť tu:

Únosnosť takto vytvorenej krajnice je minimálna.  Pri krízovej situácii, keď sa nákladné vozidlo prípadne autobus dostane mimo vozovky, hrozí jeho prevrátenie. 

V najhorších okrajových častiach cesty (bohužiaľ len v miestach, kde sa okraje cesty najviac odtŕhali) bola cesta vyfrézovaná do podkladu a bola spevnená nasypaním betónu. Áno, na podklady ciest sa používa chudobný betón, ale toto sú už len povalcované kamene (cement bol z väčšej časti vyplavený pri príliš silnom polievaní pri schnutí)...kvalita prevedenia je veľmi zlá. O (ne)odolnosti voči mrazu a súdržnosti takto opraveného podložia cesty najlepšie povie čas:

Nasledujúca fotografia ukazuje rozhranie odfrézovaného okraja vozovky a časti kde bola odstránená iba vrchná časť. Problematické bude i odstránenie nesúdržného materiálu pred pokládkou asfaltového koberca. Pokládka nového asfaltového povrchu na takto odlišné podklady nemôže mať dlhú životnosť. Skôr je to základný kameň budúcich problémov.

Aký je záver? Všetky spomínané nedostatky (i ďalšie kvôli rozsahu nespomenuté) na pár mesiacov prekryje nový živicový povrch vozovky. Nespevnená krajnica zasypaná zeminou tiež na chvíľu (do prvého silnejšieho dažďa) bude vyzerať pekne. Vedenie župy môže ohlásiť splnenie predvolebného sľubu, fotografia opravenej cesty sa bude dobre vynímať v predvolebných materiáloch.

Financie boli minuté avšak väčšina problémov zostala:

  • Nevybudoval sa veľmi potrebný cyklochodník, ktorý by výrazne zvýšil bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky
  • Rozšírenie cesty je iba symbolické a stále budú vznikať nebezpečné kolízne situácie vozidiel s chodcami a cyklistami
  • Krajnica je stále veľmi nebezpečná
  • Veľmi nekvalitná realizácia opráv vytvorí v krátkom čase nové problémy.

Je mi ľúto ďalšej premárnenej šance. Keď vidím ako každým rokom a každou opravou rastie kvalita regionálnych ciest napríklad už v spomínaných moravských krajoch...je mi proste smutno.

My máme hodnotu za peniaze po slovensky :(

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Brali ich v noci a umučili strašným spôsobom. Boli medzi nimi aj Slováci

Ustašovci zavraždili v lágri 106 Slovákov a každý z nich má svoj príbeh.


Už ste čítali?